Новини

Увага! Кір!

 

В Україні за минулий рік захворюваність на кір зросла більш ніж у 16 разів. Тривожною є ситуація з кором і цього року. Тому своєчасне виявлення випадків захворюваності на кір, адекватна організація лікувально-профілактичних заходів і боротьба за елімінацію кору є пріоритетним завданням працівників дошкільного закладу, які мають тісно співпрацювати з місцевими закладами охорони здоров’я.

Кір гостре інфекційне захворювання, збудником яко­го є вірус кору, що передається повітряно-крапельним шляхом. Кір характеризується лихоманкою, синдромом інтоксикації, прояв якого наростає з часом, вираженим катаральним синдромом, ура­женням слизових оболонок ротової порожнини, очей, наявністю плямисто-папульозного висипу, що переходить у пігментацію.

Кір може вразити людину будь-якого віку. Діти, народжені від матерів, які перехворіли на кір, мають спадковий імунітет. Він ефек­тивний упродовж перших трьох місяців життя дитини. Надалі спад­ковий імунітет значно ослаблюється, і вже у віці 6-9 місяців дити­на може захворіти. Якщо ж мати новонародженого не щеплена та не хворіла на кір, дитина сприйнятлива до захворювання від самого на­родження.

Зверніть увагу! Після перенесеного кору формується стійкий довічний імунітет. Повторно захворіти може лише 0,5-1% людей. Це ті, хто має вроджені чи набуті порушення роботи імунної сис­теми.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус потра­пляє у навколишнє середовище з часточками мокроти або слини хворого під час розмови, кашлю, чхання тощо.

Профілактика кору 

Планову активну імунізацію проти кору визначено наказом МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу ме­дичних імунобіологічних препаратів» від 16.09.2011 № 595, згідно з яким профілактику кору проводять у віці дванадцяти місяців живою вакциною, яка містить атенуйований вірус кору. Вдруге щеплюють дитину у віці шести років.

Невакцинованих проти кору, паротиту чи краснухи у дванадцять місяців та шість років ді­тей можна щеплювати у будь-якому віці до вісімнадцяти років. У такому разі ди­тина має отримати дві дози вакцини з дотриманням між щепленнями міні­мального інтервалу.

 

ПАМЯТКА

щодо дій у разі виявлення перших симптомів кору 

1. Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов’язково дочекатися його прибуття. Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

2. До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.

3. Обов’язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

4. Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

5. Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

6. Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

7. У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

8. Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов’язку, які варто змінювати через дві і чотири години відповідно.

9. Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.