Загартування малюків
Нетрадиційні методи загартування
Пісок – унікальний природний матеріал. У пісочниці акцент робиться на тактильній чутливості, «мануальному інтелекті» дитини. Тому перенесення традиційних навчальних і розви-вальних завдань у пісочницю дає додатковий ефект. З одного боку, суттєво підвищується мотивація дитини до занять. З іншого – розвиток пізнавальних процесів відбувається інтенсивніше й гармонійніше. А якщо врахувати, що пісок має чудову властивість «заземлювати» негативну психічну енергію, то в процесі навчальної роботи відбувається й гармонізація психоемоційного стану дитини. Отже, використання піскотерапії в педагогічній практиці дає комплексний навчально-терапевтичний та оздоровчо-профілактичний ефект.
Звукотерапія. Усім відомо про лікувальні властивості природних звуків. Особливо корисні вони для людини міської, задавленої урбанізацією, яка на природі отримує величезний заряд енергії, відчуває в собі підйом духовних і фізичних сил, творчого потенціалу. Навіть короткочасне єднання з природою може відволікти людину від важких думок і щоденної метушні. Одна справа чути гуркотіння машин на виробництві, вищання гальм та гудки авто на вулиці, нестрункий гул людських голосів у магазині, й зовсім інша заспокійливі звуки живої природи, невід'ємною частиною якої є сама людина.
Кольоротерапія – це метод зцілення кольором, який нині став дуже популярним. Ще в глибоку давнину люди помітили, що кольори не лише можуть поновлювати душевну рівновагу, вони є серйозним лікувальним фактором при численних психічних та фізичних хворобах. Кольором зцілювали в Єгипті, Китаї, Індії, Персії. Вплив кольору на психіку й тіло людини не переставав бути актуальною темою й пізніше. Наш мозок, вважають учені, сприймає колір так, як шлунок їжу. І так само, як нам іноді хочеться якої-небудь конкретної їжі, наше тіло час від часу потребує конкретного кольору. При цьому «пілюлі кольору» для людини абсолютно безпечні, тоді як прийом синтетичних ліків може супроводжуватися численними побічними небажаними явищами.
Важливість загартування для здоров’я шкіри дітей
Важливим для здоров’я шкіри тіла є загартування. Повітряні ванни - найм’якіший спосіб загартування. Перед повітряними ваннами знімають увесь одяг, аби повітря діяло на всю поверхню шкіри. Тіло роздягненої дитини навіть у спекотний день охолоджується, тому повітряні ванни проводять за температури не нижче +23- +25С.
Лікувальну дію мають сонячні ванни. Утім їх слід застосовувати обережно, дотримуючись певних правил:
- тривалість сонячної ванни не має перевищувати 3-5 хв;
- сонячні ванни слід приймати лежачи;
- під час сонячної ванни дитину слід перевертати з живота на спину та на бік;
- слід захищати голову від дії сонячних променів.
Тривалість сонячних ванн можна збільшувати щодня на 1 хв. та доводити для дитини до трьох років до 15 хв., для дітей від чотирьох до шести (семи років – до 30хв.). Сонячні ванни не можна проводити в пік сонячної активності. після сонячних ванн корисно зробити дитині обливання теплою водою, відвести в тінь.
Профілактика та корекція постави
Порушення постави часто фіксується вже в підлітковому, молодшому шкільному віці, а то й, на жаль, у дошкільному. Всі негаразди пов'язані з хребтом, зумовлюють низку розладів інших функціональних систем організму, призводять до серйозних захворювань. Вони спричиняють головний біль, біль у руках, ногах та в грудях, невралгію, розлади шлунка, порушення кровообігу. Вилікувати ці хвороби, які виникли внаслідок пошкоджень хребта й корінців спинномозкових центрів, досить важко. Легше запобігти їм засобами фізичної культури.
Вправи не повинні виконуватись із зусиллям, форсовано. Завжди слід враховувати межі можливостей дітей. Тоді не буде ні втоми м'язів, супроводжуваної болем, ані розтягів у зв'язках.
Ми виконуємо вправи регулярно, по кілька хвилин щодня. Заняття з дітьми проводимо у добре провітреному приміщенні з помірно теплою температурою. Вправи виконуються на підлозі (на килимку) в легкому спортивному одязі. Стежимо за диханням дітей, контролюємо, щоб воно було довільне (нахил – природний видих, випростування – природний вдих). Вправи починаємо виконувати у стані спокою, позиція – лежачи на спині. Після кожної вправи – розслаблення: діти роблять вдих з одночасним згинанням ніг у колінах, піднімають передпліччя, щоб п’ясті не були розслаблені. Потім повертаються у вихідне положення. Діти залюбки виконують вправи з предметами і без них, біля стіни.
Вправи в русі (ходьбі) для профілактики плоскостопості
1. Ходіння або біг на носочках.
2. Ходіння або біг на п'ятках.
3. Ходіння або біг на зовнішньому зводі ступні.
4. Ходіння або біг з перекатом з п’яточки на носочок.
5. Ходіння на носочках з високим підняттям стегон.
6. Ходіння – носки всередину, п'ятки зовні.
7. Ходіння або біг з перехресною поставою ніг.
8. Ходьба, присівши на носочках.
9. Ходіння з розслабленими м'язами ніг.
Масаж для малюків
Щітковий масаж
Починаємо з лівої ноги. Спочатку погладжуємо внутрішню і зовнішню сторону стопи, стукаючи, потім голінь, бедро, ягодиці. Також робимо і з правою ногою.
«Жилет» – розтирати грудину і спину круговими рухами, тіло потім руки, переходячи на плечовий суглоб та кісті рук. Повторити все по 4 р.
Щітковий масаж має велике місце в загартуванні організму. При механічній дії на шкіру (проводячи по ній масажною щіткою) виникає судиннорозширююча реакція. Самомасаж знімає нервове збудження, покращує кровообіг і самопочуття дитини. При енергійній дії щіткою виникає тонізуючий ефект, при плавному – заспокійливий.
Тому рекомендується вранці проводити самомасаж енергійними рухами, перед сном – плавними.
Точковий масаж
Одним з найбільш перспективних і, найголовніше, простих та загальнодоступних методів в оздоровленні дітей є масаж біологічно активних точок.
Отже, з чого почати? Спочатку треба добре засвоїти розташування зон для проведення масажу.
Починаємо масаж з першої зони:
· з бугорка на грудній клітці;
· потім «виделочка» (у ямці на передній поверхні шиї);
· з боків шиї;
· позаду шиї;
· з боків носу;
· надбрівні дуги;
· перед вухами;
· ямка між великим і вказівним пальцями.
Масаж виконується наступним чином: кінчиком вказівного або середнього пальця злегка нажимають на зону і роблять обертаючи рухи спочатку за годинною стрілкою, потім проти неї: 3-4 секунди у кожну сторону.
На шиї масажують інакше. Для цього роблять розтираючи рухи зверху вниз від задньої до передньої поверхні шиї. Добре розім’явши всі ділянки і затративши усього 3-4 хвилини, ви швидко мобілізуєте захисні сили дитини. Краще за все такий масаж робити вранці та ввечері.
Масаж вушних раковин
Швидко загніть вуха вперед, спочатку мізинцем, а потім всіма іншими пальцями.
Притисніть вушні раковини до голови, потім відпустіть. Повторити декілька разів, щоб дитина відчувала у вухах хлопок. Покращення гнучкості вушних раковин сприяє загальному зміцненню здоров’я. Захватити кінчиками великого і вказівного пальців обидві мочки вух. З силою потягти їх до низу, а потім відпустити. Повторити 5-6 разів. Ця процедура особливо корисна при загартовуванні горла і порожнини рота, оскільки на вушній мочці знаходяться рефлексні зони мигдалин.
І ще одна вправа: введіть великий палець у зовнішній слуховий отвір, а вказівним пальцем притисніть виступ у вушній раковині, який знаходиться попереду (козелок). Затискайте і повертайте його у всі сторони протягом 20-30 секунд. Рекомендуємо робити цей масаж регулярно: він стимулює функцію надпочечника, зміцнює ніс, горло та гортань. Результати цього уповільнює застуду, нежить, кашель, алергію.
Масаж кистей рук
На кистях рук є представництво всього організму. На думку деяких вчених регулярний масаж великого пальця підвищує функцію діяльності головного мозку, тонізує увесь організм. Діяння на вказівний палець активізує дію шлунку, на середній – кишечник, на безіменний – нормалізує функцію печені, на мізинець – стимулює роботу серця.
Полоскання рота розчином морської солі
До комплексу загартовуючих процедур входить також полоскання рота і горла розчином морської солі. Склад розчину: 1 ст. ложка на 1 л води.
Морська сіль стерильна, володіє низкою цілющих властивостей: зберігає зуби, зміцнює ясна, дезінфікує горло. Полоскання проводиться так: після обіду набирайте в рот води, 3 рази полощете зуби, 3 рази горло. Під час сну кришталики солі продовжують цілюще впливати на організм.
Ходіть частіше босоніж!
На підошві стопи існує багато зон, які безпосередньо зв’язані з організмом людини. Натискаючи на них можна зняти біль, надати цілющу дію на певні органи. Дуже добре ходити босоніж на природі, на пляжі, вдома. У такому випадку ви обов’язково «потрапити» на потрібну крапку. Вона сама «знайдеться», але більшість з нас відмовляються ходити босоніж навіть вдома із-за «полону» повсякденного взуття заковують ноги до іншого «полону» – шкіряних, войлочних і інших капцях. Ходити босоніж потрібно при кожному зручному випадку – це вірний спосіб загартування всього організму, позбавлення його від багаторазових застуд.
Попередження порушення постави
Гарна постава – це і красота, і зібраність, і підтягнутість. Але манера держатися важлива не тільки з естетичної точки зору. Ще важливіший вплив, який постава чинить зі здоров’ям. Коли людина народжується, у неї немає ще ніякої постави. Вона формується поступово, помір зрості організму. І чим раніше почати піклуватися, тим легше запобігти появі різних недоліків. Придивіться уважніше до своєї дитини, поспостерігайте як він стоїть, ходить, сидить за столом, біля телевізору.
Можливо ви виявити ще тільки перші ознаки порушення постави.
Що повинно вас насторожувати?
Деякі діти стоять, що переносять весь тягар тіла на одну ногу, причому завжди на праву або завжди на ліву. Фігура при такій позі перекошується, плечі знаходяться на різних рівнях. Якщо це повторюється часто, м’язова рівновага поступово порушується: З однієї сторони тулуба м’язи скорочуються і ущільнюються, з іншої розтягуються і слабнуть.
Такий асиметричний м’язовий «корсет» не може підтримувати хребет в правильному положенні. У багатьох дітей, коли вони малюють або пишуть тільки права рука на столі, ліва звисає або лежить на колінах. У цьому випадку одне плече знаходиться вище за інше, а спина приймає неприродній вигин. Не завжди правильно сидять діти за столом під час їжі, під час читання. Одні діти кладуть книжки на коліна, інші вмощуються в кріслі або на дивані, підтягнув до підборіддя коліна і кладуть на них книгу. Високим дітям та підліткам, особливо дівчаткам, набагато обігнавши в своєму розвитку однолітків, велике хвилювання спричиняє їх зріст. Підлітки починають соромитися свого зросту і йдуть на усілякі хитрощі, щоб казатися нижче – сутуляться, втягують голову в плечі, ходять не розпрямляючи коліна.
У чому ж виявляється вплив поганої постави?
У порушенні важливих функцій організму – дихання, кровообіг, травлення, сутула спина, запавша грудина не дають можливості правильно функціонувати ниркам, серцю, органам травлення. Здавлені грудною клітиною м’язи не можуть цілковито розправитися, увібрати стільки свіжого повітря, скільки необхідно організму. Порушуються окислювальні процеси, тканини і клітини не отримують достатнє живлення. Це приводить до пониження загальної стійкості організму. У несприятливих умовах виявляється шлунок, кишечник, погана постава сприяє запору. В основному постава формується к 6-7 рокам. До цього часу вміння правильно триматися повинно стати звичкою. З перших днів життя дитини слідкуйте за тим, щоб положення його тіла під час сну і бадьорості було правильним. Малюку необхідне рівне та жорстке ліжко. Час від часу перевіряйте чи гарно натягнута сітка ліжка, не ослабли пружини.
Не рекомендується дітям спати на розкладачці, але якщо необхідно нею користуватися, то під матрац обов’язково підкладайте дерев’яну дошку, подушка повинна бути невеликою і пласкою, а малюкам перших місяців життя вона взагалі не потрібна.
Кістки новородженої дитини дуже м’які і піддатливі, тому що це ще хрящі. Тому передчасні спроби посадити, поставити, заставити дитину ходити можуть нанести йому велику шкоду. Це особливо стосується дітей, які страждають на рахіт або інші захворювання. Поки дитина не навчиться самостійно сідати і сидіти, не саджайте її в подушки, не тримайте довго на руках в положенні сидячи. Малюка звичайно тримають на лівій руці, не підтримуючі його спину, тому він опиняється в одному і тому ж положенні. Це призводе до скривлення хребта. Якщо дитина нормально розвивається, то у 6-7 місяців починає повзати. Повзання дуже корисне, воно укріплює м’язово-зв’язковий апарат. Коли дитина починає ходити, її доводиться перший час підтримувати. Дуже зручно скористатися для цього спеціальними дитячими вожжами. Якщо ж ви тримаєте дитину за ручку, беріть її то з правої, то з лівої сторони, щоб навантаження на м’язи було рівномірне. Для формування правильної постави не байдужий і одяг дитини. Він повинен бути достатньо просторий, не стримувати дихання і рухи. Слідкуйте за тим, щоб кожна частина одягу застібувалася на всі ґудзики, а бретелі спідниць, штанів були однакового розміру, не дуже довгі або короткі, інакше дитина буде підіймати плече, стараючись підтримати бретельку або згибатися.
Без сумніву погана постава впливає негативно на здоров’я.
Дефекти постави виникають у дітей, які мало та погано рухаються, віддаючи перевагу спокійним іграм, надто багато часу проводять за столом. Тому для профілактики порушення постави дуже важливі фізичні вправи, рухливі ігри, заняття спортом.
Можливо ці рекомендації здадуться деяким батькам необов’язковими для виконання – спали маленькі діти в люльках і не завжди виростали сутулими.
Звичайно і в сприятливих умовах вдається зберегти здоров’я, але навіщо ризикувати? Коли діти становляться юнаками та дівчатами, вони хворобливо переймаються через свої дефекти фігури. А виправити їх дуже важко, ніж в дитинстві. Ще раз придивіться до своєї дитини, прислухайтеся до порад педагогів та медпрацівників з виховання правильної постави у ваших дітей.