У червні в Україні виявили перші випадки зараження штамом коронавірусу «Дельта», що більш відомий як «індійський». Він вже викликав зростання захворюваності в країнах ЄС і таку ж ситуацію прогнозують в Україні та, зокрема на Львівщині, вже найближчим часом. Тож розповідаємо, що це за штам, чим він небезпечний, які має нові симптоми та на скільки ефективні проти нього covid-вакцини.
Які симптоми і перебіг захворювання?
Симптоми штаму «Дельта» дещо відрізняються від симптомів інших штамів. Серед основних:
головний біль,
біль в горлі,
нежить,
лихоманка.
Наразі змінилися і клінічні прояви захворювання. Раніше у пацієнтів відзначали гострий початок захворювання, а зараз вірус маскується під ГРВІ, тобто з’являється чхання, нежить, біль в горлі та головний біль. І лише за декілька днів з’являється висока температура. Окрім того, цим штамом частіше хворіє молодь до 30-35 років, а також підлітки та діти від 2 років. Індійський штам вражає не тільки органи дихання, а й травна система. Через те, що цей штам має новий шлях передачі – через шлунково-кишковий тракт, аби вберегтись від хвороби рекомендовано носити не лише маски, а й рукавички.
Чи захищає вакцина?
Зараз щеплення від в Україні роблять чотирма вакцинами: AstraZeneca, Pfizer, CoronaVac та Moderna. Наразі стійкість вакцин до «Дельта плюс» ще вивчають, але відомо, що вакцинація не гарантує того, що людина не захворіє. Її мета – допомогти організму перенести захворювання без ускладнень та летального результату.
Вакцини є дієвими проти дельта-штаму, однак відсоток ефективності є дещо нижчим, аніж в боротьбі з попереднім штамом, який циркулював. Рівень захищеності від важкого перебігу захворювання двічі вакцинованих людей, в залежності від вакцини, що була використана, може сягати 80%.
Наразі стійкість вакцин до «Дельта плюс» ще вивчають, але відомо, що вакцина не гарантує того, що людина не захворіє. Її мета – допомогти організму перенести захворювання без ускладнень.
За даними BBC, дослідження у Британії показали, що вакцина Pfizer мала ефективність 33% проти «Дельта» після однієї дози та 88% після двох доз. У випадку з вакциною AstraZeneca ефективність становила 33% після першої дози, але зростала до 60% після другої дози, зазначає Сonversation.