Антиядерна дієта: оптимальна технологія приготування та рецепти страв


Людство, зокрема українці, упритул наблизилися до загрози ядерного удару.

За ядерного удару є не лише зовнішнє, а й внутрішнє опромінення. Воно залежить від продуктів харчування та напоїв, які вживає людина.

Харчування може мати непряму протирадіаційну дію (підвищувати стійкість організму до радіації) та пряму (знижувати дозу внутрішнього опромінення).

Чи є такі продукти харчування, які сприяють зниженню всмоктування та накопичення в організмі людини основних дозоутворювальних елементів? Є. Але спочатку поговоримо про самі продукти харчування, зокрема про технологію приготування.

Молоко та молочні продукти

Цільне молоко має здатність найбільше накопичувати цезій і стронцій (до 100%). Трохи менше — знежирене молоко (85—92%). Набагато менше — вершки (8—15%), знежирений сир (10—12%), масло вершкове (1,5—2,5%). Масло топлене майже не містить радіонуклідів (0%). Із молока ліпше готувати масло вершкове, сир і сметану. Адже більшість радіоактивних речовин переходить у молочну сироватку та маслянку.

Овочі й гриби

Якщо для овочів застосовувати механічне чищення, то видалиться до 40% радіонуклідів. Якщо ретельно помити зелень, овочі, ягоди, фрукти в чистій воді — 40%. Якщо зварити — 60—80%. Тому салати ліпше готувати із варених овочів. У  варених овочах мало вітамінів, тому вітамін С потрібно додатково вживати в таблетованій формі. А найдоступніше джерело вітамінів групи В — аптечні дріжджі.

Печериці не вживайте в сирому вигляді і не смажте, а відварюйте. Адже у відвар переходить майже 85% цезію.

М'ясо, риба, яйця курячі

М'ясо та рибу відварюйте — у бульйон переходить до 50% радіонуклідів. Найбільше радіонуклідів накопичують кістки. Тому їх не використовуйте навіть для того, щоб приготувати бульйон.

В яйцях курячих радіонукліди найбільше накопичуються в шкаралупі. Тож під час варіння можуть переходити у яйце. Ліпше готуйте омлети.

Блокатори та декорпоранти радіонуклідів

Їжа може захищати організм людини від радіонуклідів. Механізми для цього захисту можуть бути різними.

Радіопротектори — це продукти харчування, які не впливають на накопичення радіоактивних речовин. Проте зменшують їхню шкідливу дію. До них належать антиоксиданти:

•      токофероли (природний вітамін Е — паростки пшениці, капсули);

•      вітамін С у підвищених дозах (таблетки, шипшина, смородина);

•      вітамін А (печінка тріски, печінка яловича й куряча, капсули);

•      каротиноїди (морква, помідори, паста томатна);

•      селен (цибуля ріпчаста, часник, сало);

•      поліфеноли (кверцетин — настій цибулиння, крупа гречана);

•      рутин, катехіни (зелений і чорний чай).

Блокатори надходження, які зв'язують радіонукліди в травній системі. Це рослинні полімери — різні види харчових волокон: клітковина, целюлоза, пектин, лігнін, альгінати.

Нерозчинна клітковина (пшеничні та житні висівки), лігнани (насіння льону та сезаму мелене) прискорюють рух кишкового вмісту по кишківнику, сприяють жовчовиділенню та зв'язуванню жовчею шкідливих речовин. Продукти харчування, які зв'язують радіонукліди:

•      пектини (яблука печені, буряк варений, жмих буряка, шкірка лимона та апельсина, смородина, жито, ячмінь, рис не-шліфований);

•      фітати (горох, квасоля);

•      альгінати (морська капуста та агар-агар).

Це також можуть бути соки із м'якоттю (морквяний, овочевий, вишневий). А також: цукати зі шкірок лимона та апельсина; смородина, перетерта з цукром; агар-агар; суха морська капуста або в консервах; яблука сушені; пастила; мармелад; пластинки буряка, моркви сушені.

Блокатори накопичення — це продукти харчування, які зменшують накопичення радіонуклідів в організмі людини в цілому та у певних органах. Наприклад, кістках і щитоподібній залозі. Це хімічні аналоги тих радіонуклідів, які надходять до організму під час радіаційного забруднення. Хімічний аналог радіоізотопів цезію — калій, стронцію — кальцій, йоду — стабільний йод. Тому таблетки кальцію глюконату та йодиду калію або розчину 5%-вого йоду — це прості й ефективні засоби. Але їх не можна просто так приймати для профілактики, лише за нагальної потреби. Майте упаковку про всяк випадок.

Декорпоранти утворюють із радіоактивними речовинами комплексні сполуки, які легко виводяться з організму людини. Це багаті білками продукти харчування, потогінні та легкі сечогінні чаї, адаптогени — лимонник, женьшень, ехінацея.

Із білків важливі сірковмісні амінокислоти — Ь-цистеїн. Вони містять у жовтках яєць курячих.