Мораторій на хвороби


Як зменшити прояви алергії у дітей під час цвітіння рослин      

          Навесні та на початку літа, у період цвітіння рослин, багато батьків стикаються з проблемою алергії в дитини на пилок окремих видів рослин. Щоб зменшити прояви алергії у дитини, батькам варто дотримуватися низки рекомендацій.

Дізнавайтеся про початок періоду цвітіння алергенних рослин за допомогою спеціального календаря.

Враховуйте календарі цвітіння місцевих рослин під час поїздок в інші регіони.

Зачиняйте вікна в транспорті під час поїздок із дитиною.

Пам'ятайте, що в ранковий час, а також у суху і вітряну погоду концентрація пилку рослин у повітрі максимальна.

Обирайте для прогулянок з дитиною вечірній час або ж період підвищеної вологості повітря, наприклад, після дощу.

Вдягайте дитині на прогулянку одяг, що повністю закриває тіло.

Очищайте після прогулянки одяг дитини від пилу, а ліпше – перевдягніть її. Обов'язково промийте дитині очі та ніс, вимийте обличчя, руки та інші відкриті ді­лянки тіла.

Провітрюйте кімнату, де спить дитина, увечері та вночі.

Проводьте щодня вологе прибирання житлових приміщень будинку.

Використовуйте для прибирання пилососи зі спеціальними фільтрами, що затримують зерна пилку і їхні часточки.

Забезпечуйте по можливості постачання свіжого повітря в житлові приміщення через очисник повітря зі спеціальними фільтрами.

Враховуйте можливі перехресні реакції з іншими алергенами, тобто дізнавайтеся періоди цвітіння не лише значущих, а й інших рослин, алергени яких можуть спровокувати підвищення реактивності імунної системи дитини.

Не використовуйте фітопрепарати для полегшення в дитини симптомів алергії.

Змініть тимчасово кліматичну зону проживання вашої сім'ї, якщо алергія в дитини протікає у складній формі.

 

Профілактика харчових отруєнь у дітей

     Харчові отруєння є досить поширеними серед дітей дошкільного віку, тому ось декілька порад , як запобігти харчовому отруєнню своєї дитини:

     Перевіряйте чи ціла упаковка, коли купляєте молочні та молочнокислі продукти.

     Не вживайте консервовані продукти, якщо герметичність банки порушена,адже це очевидні ознаки псування.

     Звертайте увагу на термін придатності продукту до споживання. Обирайте лише найсвіжіші продукти.

     Якомога швидше кладіть у холодильник продукти, що швидко псуються.

     По можливості не зберігайте довго, навіть у холодильнику, готові страви та продукти, що швидко псуються.

     Не давайте вживати дитині продукт, який забули покласти в холодильник вчасно. Пам'ятайте, деякі хвороботворні мікроби, навіть якщо вони розмножилися у про­дукті, не впливають на його смак та вигляд.

     Давайте дітям пити кип'ячену або бутильовану воду. Не можна давати пити воду з джерел невідомого походження.

    Ретельно мийте овочі та фрукти, ягоди та зелень, особливо ті, що могли контактувати із землею, наприклад полуницю, салат.

      Готуйте для дитини страви не більше, ніж на день. М’ясні, рибні, молочні страви, бульйони, особливо приготовані для дієтичного харчування, - ідеальне середовище для розмноження хвороботворних мікробів.

Не купляйте продукти для дитини в місцях несанкціонованої торгівлі або у приватних осіб. Адже там можна придбати продукти з терміном придатності, що минув, або виготовлені з порушенням санітарних норм.

Не давайте дитині кавун або диню, які купили вже розрізаними. Хвороботворні мікроби з поверхні легко переносяться та розмножуються в соковитій м’якоті.

Ретельно мийте овочі та фрукти для приготування салатів. Салати заправляйте лише перед подачею на стіл.

Знешкоджуйте мух, адже вони механічні переносники збудників гострих кишкових інфекцій.

Привчайте дитину дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема мити руки перед прийманням їжі або використовувати одноразові вологі серветки.

 

Поради щодо профілактики стоматиту у дітей

 Доволі часто захворювання порожнини рота у дитини, незалежно від її віку, є стоматит. Тому варто розглянути деякі поради, щодо профілактики даного захворювання.

Перш за все, зміцнюйте імунітет дитини загартовуванням, адже стоматит може розвиватись на тлі зниженого імунітету. Лиже здоровий та сильний організм може протидіяти хвороботворним бактеріям та вірусам.

Стежте за тим, щоб дитячий раціон був насичений вітамінами, за необхідності за призначенням лікаря давайте дитині вітамінні комплекси. Пам’ятайте, що стоматит може бути спричинений браком вітамінів в організмі.

Привчіть дитину до правил особистої гігієни, а саме, чистити зуби двічі на день, мити руки після відвідування туалетної кімнати, ігор на майданчику та безпосередньо перед вживанням їжі. Також поясніть дитині, що недопустимо гризти нігті та брати пальці до рота.

За жодних обставин не давайте дитині зубну щітку дорослого. Вона має бути індивідуальною, а змінювати її потрібно кожні три місяці.

Досить важливо навчити дитину правильно чистити зуби. Це слід робити ретельно, але обережно, аби не травмувати слизову оболонку ротової порожнини.

Купуйте дитині лише дитячі зубні пасти. Адже зубні пасти для дорослих можуть спричинити алергічний дерматит.

Стежте за станом здоров’я ротової порожнини дитини та раз за пів року відвідуйте з дитиною стоматолога, адже хворі зуби та ясно – одна з причин виникнення стоматиту.

Намагайтесь дотримуватись не лише правил особистої гігієни, а й гігієни помешкання – робіть вологе прибирання та ретельно мийте дитячі іграшки.

Не давайте дитині гарячої їжі, адже вона може пошкодити слизову оболонку. Термічні пошкодження можуть спричинити стоматит. 

 

Профілактика гельмінтозів у дітей

         Гельмінтози – паразитарні інвазії людини і тварин, зараження якими відбувається харчовим або контактним шляхом. Гельмінти поширені майже скрізь і вражають велику частину населення планети. У людини виявлено паразитування понад 270 видів гельмінтів, але тільки 40 з них є облігатними паразитами людини, решта вражають людей випадково. Особливо схильні до гельмінтних захворювань діти.

         Клінічні прояви гельмінтозів багато в чому неспецифічні і можуть мати різні маски інфекційних та неінфекційних захворювань, що обумовлює труднощі їх діагностики, ускладнює перебіг вже наявних хвороб у дітей і сприяє їх хронізації в дитячому віці. Важливо пам´ятати, що глисти не лише «об’їдають» господаря, вони ще й зумовлюють порушення імунітету. Інвазованій паразитами дитині важче буде справитися з навалою вірусів в холодну пору року. Крім того, у малюка часто знижується апетит, з’являється: алергія, порушується травлення, трапляються нервові розлади. Частіше у дітей наявність глистяної інвазії проявляється блідістю шкірних покривів, особливо обличчя, появою темних кіл під очима, порушенням апетиту, іноді періодичної нудотою, блюванням, болем в животі невизначеного характеру, частіше в ділянці пупка тощо. Уражені гельмінтами діти вередливі та плаксиві, перебірливі у харчуванні.

         Захиститися від зараження яйцями чи личинками гельмінтів можна дотримуючись елементарних правил гігієни.

         Перш за все це виховні заходи. Дітей треба навчати всім гігієнічним заходам, а не просто проводити їх разом з дитиною. Тоді батьки можуть бути впевнені в тому, що дитина помиє руки після туалету чи вулиці, не стане їсти немите яблуко або сливу і т.д.

         Англійське прислів'я каже «Не виховуйте дітей, все одно вони будуть схожі на вас. Виховуйте себе». Тому самі дорослі повиннідотримуватися правил особистої гігієни, і таким чином вчити дитину.

         Овочі та фрукти також необхідно ретельно мити. Неприпустимо зірвати плід з грядки чи дерева, обтерти руками і з´їсти. Особливо обережними треба бути при вживанні полуниці і городньої суниці - вони ростуть близько до землі, їх часто удобрюють гноєм, а в структурі цих ягід багато мікроволосків і поглиблень, які сприяють утриманню яєць глистів. М'ясо і риба повинні бути дуже ретельно оброблені до повної готовності.

Важливо ніколи не вживати воду з відкритих водойм і некип'ячену воду з крана.

         Діти вдома не повинні грати в коридорі і туалеті, а також грати з вуличним взуттям. Регулярно треба проводити повне прибирання квартири із застосуванням дезінфікуючих засобів. І не можна забувати про те, що для профілактики глистів у дітей, треба періодично мити дитячі іграшки з милом.

На вулиці батьки повинні бути найбільш уважними і стежити , щоб діти нічого не брали в рот і грали тільки в спеціально обладнаних пісочницях. Також краще з дитинства привчати дітей ніколи нічого не їсти на вулиці. Для цього батьки просто не мають пропонувати дітям їжі під час прогулянок і не споживати їжу самі.

         Маленькі діти не повинні мати контактів з необстеженими і, тим більше, вуличними тваринами. Якщо таке вже сталося, треба ретельно вимити руки дитини і провести надалі планову профілактику глистів у дітей за допомогою одного з ефективних і безпечних препаратів від глистів.

         Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д та А. Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету. Вона знижує ймовірність зараження гельмінтами, перешкоджає міграції паразитів по організму та досягненню ними статевозрілої стадії, скорочує тривалість їхнього життя в організмі.

         Можливе проведення медикаментозної профілактики препаратами від глистів дітям старше 2-х річного віку двічі на рік: восени, при перших заморозках, і навесні, але для правильного призначення препарату обов´язково необхідно проконсультуватися з лікарем.

         При підозрі на глистяну інвазію необхідно звернутися до лікаря.

 

Миття рук – важливий спосіб профілактики інфекційних захворювань

         Усі знають, що необхідно мити руки, однак не замислюються, чому це так важливо робити. Після пересаджування квітів, малювання, ігор з піском тощо ні в кого не виникає сумнівів, що видимий бруд потрібно змити. Утім, коли руки здаються чистими, на них усе одно є хвороботворні мікроорганізми. Вони потрапляють на руки під час контакту з дверними ручками, поручнями в громадянському транспорті, рукостисканнями тощо. До речі, рушники вдома також не такі чисті, як ми вважаємо.

 

         Чим та коли саме мити руки?

         Під час миття рук милом утворюється мильна піна – це повітряні бульбашки, які оточені молекулами мила. Саме вони й очищають від хвороботворних мікроорганізмів.

         Мити руки потрібно:

- після того, як ви прийшли з вулиці;

- після контакту з хворими чи їхніми речами;

- після відвідування туалетної кімнати;

- після того, як виносили сміття;

- після прибирання в кімнаті, чищення взуття;

- після контакту з тваринами;

- перед та після медичних процедур (зміна пов’язки, оброблення рани);

- після того, як ви покашляли або чхали, прикриваючи рот та ніс рукою;

- після порізів, мікротравм;

- після контакту з грішми;

- перед прийманням їжі;

- перед, під час та після приготування їжі.

         Рекомендації щодо миття рук:

- намочіть руки водою;

- використовуючи тверде або рідке мило, намильте руки так, аби утворилася рясна піна;

- розподіліть мильну піну на зовнішній бік долонь, між пальцями, під нігтями та на зап’ястя;

- змийте мильну піну великою кількістю води. Не торкайтеся при цьому раковини;

- закрийте кран за допомогою рушника або серветки, якщо ви миєте руки в громадському туалеті;

- насухо витріть руки чистим рушником. У громадських туалетах не бажано використовувати електричні сушарки. адже в них скупчуються бактерії;

- удома якомога частіше змінюйте рушник для рук. Він завжди має бути чистим та сухим. Уразі захворювання когось із членів сім,ї виділіть йому окремий рушник;

- на виході з громадського туалету відчиняйте і зачиняйте двері, тримаючись за ручку через серветку, а не голою рукою;

- застосовуйте антисептик для рук, якщо не маєте змоги помити руки водою з милом;

- не використовуйте для миття рук бактерицидне мило. Адже воно вбиває не лише хвороботворні мікроби, а й корисні. Промивайте бактерицидним милом лише пошкодження на шкірі, зокрема подряпини, садна, тріщини, порізи тощо;

- не користуйтеся милом із домішками, якщо у вас є алергійні реакції або дуже ніжна шкіра. Ліпше мийте руки дитячим милом;

- пам’ятайте, що миття рук має тривати не менше однієї хвилини.

 

Атопічний дерматит у дітей до шести років

         Одне з найпоширеніших алергічних захворювань серед дітей дошкільного віку – це атопічний дерматит. Саме він може бути першим проявом алергії у дітей. Захворювання виникає зазвичай у перший рік життя, проте за несвоєчасного лікування воно може перейти в хронічну форму або мати хвилеподібний перебіг. з періодами загострень та ремісій.

         Атопічний дерматит протікає сезонно, улітку можна спостерігати часткову або абсолютну ремісію, а взимку загострення та рецидиви. Нерідко захворювання трансформується в інші форми алергійних захворювань - бронхіальну астму. алергійний риносинусит, поліноз тощо.

         Дитяча форма атопічного дерматиту має ознаки хронічного процесу через постійне почервоніння й набряк шкіра ущільнюється, виникають полігональні вузлики. Окрім того. шкіра дитини стає сухою та вкривається безліччю лусочок. Уражені ділянки окреслені чіткіше. розміщуються на ліктьових і колінних згинах. на зовнішній поверхні кистей. Унаслідок тривалого перебігу та свербіння виникають гіперпігментація повік. додаткові складки на нижніх повіках. Обличчя набувають сіруватого відтінку. Через почервоніння шкіри й лусочки навколо очей, рота та носових ходів виникають тріщини й ерозії. Висип супроводжує сильне свербіння та печіння різної інтенсивності. Під час захворювання у більшості дітей віком до 10 років можливий спонтанний регрес.

 Профілактика сколіозу у дітей раннього віку

Питання профілактики сколіозу повинно підніматися з самого раннього дитинства – так як дане захворювання може формуватися з перших місяців життя і багато чого залежить обізнаність в даному питанні батьків.

Вже з перших місяців життя для профілактики сколіозу необхідно оберігати дитину від чинників, що формують нерівномірний розподіл навантаження на опорно-руховий апарат. Для цього не слід садити немовля раніше ніж воно це зробить саме (садити дитину потрібно після 6-ти місяців). Бажано щоб дитина спала на ортопедичному матраці. Не слід водити дитину за одну ручку

Якщо дитина чи підліток неправильно сидить за партою чи столом, викривляючись в ту або іншу сторону, то це може призвести до сколіозу. Також якщо дитина нехтує заняттями фізкультурою, спортом – це призводить до слабкого фізичного розвитку – така дитина часто хворіє. У дошкільному віці треба навчити дитину плавати, грати в футбол, інші ігри, взимку ходити на лижах, кататися на ковзанах. Часто спортивні секції проводять набір в 5-6 років, але не потрібно віддавати їх туди – серйозні заняття спортом краще починати в більш старшому віці. А ось дома дитині розім’ятися треба обов’язково. Для цього підійде шведська стінка або драбинка, поперечина або кільця, можна обладнати справжній спортивний куточок. А на підлогу потрібно покласти паралоновий мат або матрац.

При ходьбі треба вчити дитину ставити стопи паралельно і утримувати вертикальну вісь тіла.

Поза «сидячи» має особливо велике значення. Якщо у дошкільника виховати стійкий навик «правильно сидіти», то в школі ваша дитина буде сидіти правильно. Важливо, щоб дитина сиділа прямо, не згинаючи тулуба, голова злегка нахилена вперед, ноги впираються в підлогу всією ступнею і зігнуті в кульшових, колінних і гомілковостопних суглобах під прямим кутом, спина повинна спиратися на спинку стільця або крісла, а стегна лежати на двох третинах сидіння. Не можна щоб дитина сиділа, поклавши одну ногу на другу або прибравши ноги під сидіння, адже це призводить до порушення постави.

Особливо стежити за плечима – вони повинні бути на одному рівні. Лікті повинні лежати на столі.

Спати краще на пів жорсткій опорі, на ортопедичному матраці. Дуже важливо спати на спині, на животі (на боках не спати). Подушка повинна бути невисокою, пружною. Меблі, якими користується дитина повинні відповідати її росту.

Отже профілактика сколіозу – це є профілактика порушеної постави. А тому потрібно постійно контролювати наявність правильної постави у дитини.

Еталон правильної постави прийнято вважати таке положення тіла, при якому голова трохи піднята, плечі розгорнені, лопатки не виступають, а лінія живота не виходить за лінію грудної клітини.

З малих років необхідно перебувати в стані руху від 4 до 6 годин на добу, проведення ранкової гімнастики, заняття ходьбою, бігом, плаванням, проведення активного відпочинку – це необхідний кожній дитині руховий мінімум у рамках профілактики сколіозу та інших захворювань.

 

Профілактика простудних захворювань

Кожну маму хвилює питання, як уникнути простудних захворювань взагалі або мінімізувати тривалість та інтенсивність застуди.

Отже, ось кілька важливих моментів, які допоможуть Вам попередити застуду:

         Наш друг –  правильна температура

1. Температура повітря в кімнаті повинна бути не вище +22.

2. Також дитину на вулицю одягаємо по погоді. Не кутайте в 33 одежини, але й не допускайте попадання холодного повітря під одежу.

3. Якщо за вікном дощик, але при цьому холодно, не забудьте одягнути теплі шкарпетки в резинові чобітки.

Вкрай важливо зволожувати повітря в квартирі: регулярно провітрювати приміщення, спати з відкритою кватиркою, робити вологе прибирання (при цьому позбавитися від речей, які активно збирають пил) і використовувати зволожувач повітря.

Також рекомендується промивати носик дитини сольовим розчином.

Ароматерапія, як відомо, підвищує імунітет і здатна привести організм у норму. Використовуйте тільки натуральні ефірні масла без домішок. Підійдуть масло сосни, лимона, лаванди, м'яти, апельсина, чайного дерева та інші.

Гуляти з малюком на вулиці потрібно якомога частіше. Осінь і рання весна – не виняток. Нехай це навіть будуть короткі прогулянки по 30-40 хвилин, але за день їх буде 2-3. Прохолодне повітря і контраст температур роблять позитивний вплив на дитячий організм. Тільки при цьому, звичайно, одягайтеся по погоді.

В якості профілактики простудних захворювань також можна використовувати загартовування. Правда, починати загартовування потрібно набагато раніше і стартувати з періоду абсолютного здоров'я малюка. Тільки не починайте різко процедуру загартовування. Якщо Ви вирішили почати загартовуватися вдома, робіть це поступово. Наприклад, почніть з обливання водою з температурою +36 (температура тіла) і через кожні три-чотири дні знижуйте температуру води на 1-2 градуси. Бажано зупинитися на порозі 12-13 градусів і далі обливатися саме такою водичкою.

Правильне харчування - кращий спосіб забезпечити вітамінам дитину. А ось годувати малюка одноманітною їжею і компенсувати нестачу вітамінів медичними вітамінними препаратами не варто.

Взагалі намагайтеся давати дитині якомога менше ліків і ніколи не займайтеся самолікуванням.

А з народних методів з метою профілактики простудних захворювань використовуйте натуральні компоти з сухофруктів, варення (всім відома користь малинового варення), відвари з цілющих трав. Пам'ятайте про вітамін С, він украй важливий в якості профілактики застуди.

Також візьміть на замітку правила для дітей і дорослих з профілактики ГРВІ:

  • мийте руки з милом, особливо перед їжею або перед її приготуванням;
  • намагайтеся зайвий раз не доторкатися руками до очей, носа і рота;
  • чхаючи і кашляючи, прикривайте рот;
  • намагайтеся користуватися індивідуальними чашкою, склянками і столовими предметами;
  • уникайте тісного контакту з хворими на ГРВІ.

 Як запобігти короткозорості у дошкільнят

Почати профілактику короткозорості потрібно практично з самого раннього дитинства.

Для уникнення погіршення зору дитини організуйте йому правильний режим дня і харчування. Дитина обов'язково повинна багато рухатися, найкраще записати школярів у спортивні секції, для зору гарні такі види спорту, як плавання, бадмінтон, теніс, волейбол та футбол. Ігри з м'ячем, під час  руху розвивається у дитини фокусування внутрішньо-очних м'язів, адже під час гри потрібно весь час дивитися вдалину і в близь.

Дуже важливо для зору, щоб дитина добре виспалась. У раціоні харчування дитини обов'язково повинні бути присутніми фрукти та овочі. Особливо корисні для зору овочі та фрукти оранжевого кольору: морква, персики, курага, обліпиха, хурма, помаранчеві помідори і т.д. Однак, без жирів каротин, що міститься в помаранчевих продуктах, не засвоюється. Тому краще за все дати їх дитині їсти зі сметаною або оливковою олією.