Харчування

  

    Як правильно підібрати їжу?

  • Харчові продукти повинні містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини.
  • При кожному прийомі їжі варто вживати продукти із всіх чотирьох групп.
  • Кількість їжі повинне бути достатнім.
  • Не слід переїдати.
  • Необхідно уникати штучних напоїв.
  •  Їжа повинна бути якісною й свіжою.

Вітаміни – для чого вони потрібні? 

         Вітамін А

         Потрібний для здорової шкіри й волосів, росту костей і розвитку зубів, гарного зору.

         Вітамін C

         Бере участь в утворенні енергії в клітках. Допомагає організму боротися з інфекціями.

         Вітамін D

          Допомагає росту й формуванню костей кістяка й зубів (особливо в дитячому віці).

         Вітамін А

         Печінка, яйця, молоко й молочні продукти, темно-зелені й жовтогарячі овочі, фрукти і ягоди (морква, обліпиха, абрикоси, гарбуз, цитрусові).

         Вітамін С

         Яблука, смородина, шипшина, цитрусові, аґрус, капуста, картопля, перець, помідори, полуниця, салат.

         Вітамін D

         Масло, молоко, жовтки яєць, морська риба.

         Білки – «цеглинки» для будівництва клітинок.

         Жири – продовольчі й паливні склади.

         Вуглеводи – паливо для клітинок

Шість принципів харчування

         Так само, як і рухова активність, загартувальні процедури, харчування дитини –невід'ємний чинник міцного здоров'я. Харчування дитини націлене на те, щоб у дитини збільшилась маса тіла, але не за рахунок жирових відкладень, а росту і розвитку м'язових тканин. Щоб досягти  бажаного ефекту, годувати дитину треба з урахуванням кількох принципів.

         Перший – різноманітність харчування. Щоб дитина отримувала необхідні для життя й розвитку речовини, городину та садовину, хлібобулочні та круп'яні вироби, білки тваринного походження. Основу раціону мають становити продукти з цілого зерна (мюслі, вівсяні пластівці, гречка, хлібобулочні вироби з цільного зерна тощо). Друге за важливістю місце посідають овочі та фрукти. На третьому місці – молочні продукти та носії білка. Вершиною цієї своєрідної піраміди є жири, цукор, кондвироби.

         Другий принцип – натуральність харчування. Практична реалізація його полягає в тому, що до раціону дитини вводять максимум свіжих продуктів у сирому вигляді або після мінімальної термічної обробки. Тут ми пропонуємо:

  • пити натуральне непастеризоване молоко, самим робити з нього морозиво, йогурти, сир;
  • готувати м'ясні страви лише з натурального (не консервованого м'яса). Мінімізувати в раціоні дитини ковбасні вироби;
  • не споживати консервованих продуктів;
  • не споживати білого комерційного хліба;
  • обмежити використання в їжу здоби;
  • під час приготування страв використовувати тільки нерафіновані олії;
  • остерігатися вживання сирих яєць, оскільки білок сприяє розвиткові біотипової недостатності, а вживання комерційних яєць може спричинитися до захворювання на сальмонельоз;
  • надавати перевагу вживанню свіжих фруктів та ягід перед комерційними соками та напоями.

         Третій принцип – стимуляція апетиту. Тут можна порадити:

  • зменшити у стравах вміст жиру, оскільки жир пригнічує секрецію шлункового соку;
  • не давати дитині пити під час їжі, бо зайва рідина розбавляє шлунковий сік, через що їжа довше затримується в шлунку;
  • між основними прийомами їжі дозволяти дитині вживати тільки свіжі овочі та фрукти, натуральні свіжі соки, компоти. Це стимулює шлункову секрецію, підвищує апетит;
  • по змозі годувати дитину на свіжому повітрі. Чудовим стимулом апетиту є обід на березі річки, в лісі біля вогнища.

         Четвертий принцип – психофізичне задоволення від їжі (десерт). На десерт можна порекомендувати коктейлі на основі сухого молока, яєчного порошку з додаванням цукру, свіжих фруктів, горіхів, порошку какао. Кондитерські вироби з чистим шоколадом не можна використовувати на десерт. Шоколад містить щавлеву кислоту, що перешкоджає всмоктуванню мінеральних речовин. Окрім того, шоколад має сильні алергенні властивості. Дітям рекомендують тільки молочний шоколад, можна з горіховими наповнювачами.

         Пятний принцип – регулювання роботи кишечника. Для цього необхідно включати в раціон страви з харчовими волокнами (овочі, фрукти, цільне зерно) та кисломолочні продукти.

         Шостий принцип – корекція ваги. В раціоні різко знижують вміст жирів, простих вуглеводів (цукор, кондвироби), всі види виробів з тіста (булки, макарони), а також картоплі, круп (окрім вівсяної та гречки) й дуже солодких продуктів.

         А підсумок усього цього дуже простий – здоров'я дитини і грунтується на натуральній грубій їжі, а не на екзотичних продуктах і стравах.

 

Раціональне харчування

          Їжа потрібна людині для підтримання здоров’я і працездатності, тому так важливо додержуватись правил раціонального харчування у всі вікові періоди життя людини. Особливо велика роль харчування в дитячому віці.

         Їжа є єдиним джерелом, з яким дитина отримує усі необхідні речовини для будови його клітин і тканин та енергію, яка забезпечує рухливу активність, підтримання його температури тіла, роботу внутрішніх органів і нервову діяльність дитини.

         Якщо харчування побудоване неправильно і харчові речовини надходять в дитячій організм в недостатній мірі, то трапляється затримка фізичного і психічного розвитку дитини, виникають порушення структури і функції його органів. Харчовими речовинами, що постачають організм дитини енергією, є: білки, жири, вуглеводи.

         Білки – основний пластичний матеріал для будови і постійного оновлення тканин і кліток. Білки йдуть на побудову червоних кров’яних тілець і гемоглобіну, утворення ферментів та гармонів. Потреба в білках в дошкільному віці вища ніж у дорослої людини. Проте не слід думати, якщо більш білка отримає дитина, то краще.

         У теперішній час доведено, що надмір білка може негативно вплинути на обмін речовин, функцію нирок, а також підвищує схильність дитини до алергічних захворювань.

         Особливу цінність мають білки тваринного походження, що містяться в м’ясі, рибі, яйці, молоці і сирі.

         Важливо, щоб у добовому раціоні дитини було правильне співвідношення білків рослинного і тваринного походження.

         Діти віком від 1 до 7 років повинні отримувати не менш ніж 65 % білків тваринного походження.

         Жири – є однією із складових частин клітини. Вони забезпечують важливі енергетичні витрати організму, чинять вплив на функцію сердечно-судинної і центральної нервової системи, процеси травлення, покращують використання інших харчових речовин – білків, вітамінів і мінеральних солей.

         Велике значення для нормального розвитку дитини мають рослинні жири, які збагачені біологічно активними поліненасиченими жирними кислотами.

         Основним джерелом поліненасичених жирних кислот є рослинні масла – сонячне, кукурудзяне і хлопкове.

         Недостаток жира в раціоні дитини негативно відображається на його рості і розвитку, приводить до зниження захисних сил, розвитку порушень шкіри і слизової оболонки.

         Шкідливий також надлишок жиру, тому що при цьому погіршуються процеси травлення.

         Вуглеводи – є основним енергетичним матеріалом. Вони також входять у склад кліток і тканин, приймають участь в обміні речовин. У їх присутності покращується використання білків та жирів.

         Вуглеводи прийнято ділити на прості і складні. При недостатньому надходженні вуглеводів до їжі порушується засвоєння окремих харчових інгредієнтів, погіршується процес травлення.

         При підвищеній кількості вуглеводів понижується опір дитини к інфекційним агентам, з’являється можливість розвитку цукрового діабету.

         Найбільша кількість вуглеводів міститься у хлібі, кашах, картоплі, фруктах і борошняних виробах.

         Дітям дошкільного віку потрібність в вуглеводах потрібно задовольняти за рахунок овочів та фруктів.

         Мінеральні речовини підтримують та регулюють багато життєдіяльних процесів в організмі.

         Вони входять до складу усіх клітин і тканин дитини. Мінеральні речовини необхідні для правильного росту і розвитку кісткової, м’язової, кровотворної і нервової системи.

         Особливо важливо в наявності в дитячому організмі таких мінеральних речовин, як кальцій, фосфор, залізо і магній.

         Кальцій приймає активну участь в будові кісткової тканини зубів.

         Фосфор приймає участь в обміні білків, жирів, вуглеводів. Він необхіден для будови кісткової тканини. Найбільш багатий фосфором яйцевий жовток, м’ясо, риба, сир, вівсяна та гречана крупи.

         Магній необхіден для утворення кісткової тканини. Солями магнія багаті злакові (пшениця, жито, гречиха, просо, ячмінь, овес), а також бобові.

         Натрій грає велику роль в регуляції водно-сольового обміну. Натрій надходить до організму за рахунок харчової солі.

         Калій є важливим регулятором функцій організму і обміну речовин. Калій міститься в продуктах рослинного походження: чорної та червоної смородини, грецьких горіхах, урюкі, персиках, абри соках, бананах, сливах, гороху, фасолі, буряці, томатах, редьки. Доступним і постійним джерелом калію є картопля.

         Залізо сприяє переносу кисню до кліток і тканин, відіграє важливу роль в процесах кровотворення, є складовою частиною гемоглобіну бере участь в окислювально-відтворювальних процесах.

         Найбільша кількість заліза є в супових продуктах (печінка, язик), м’ясі, жовтках, рибі, перловці, гречки, вівсянки.

         Мідь приймає активну участь в процесах кровотворення. До числа продуктів найбільш збагачених міддю відносяться: вівсяна, гречана крупи, печінка, яйця, риба. Велике значення в харчуванні дитини мають вітаміни, дотримання режиму харчування. Час прийму їжі повинно бути постійним і відповідати фізіологічним здібностям дітей.

         Домашнє харчування повинно доповняти раціон дошкільного закладу. На вечерю рекомендуються такі продукти і страви, які дитина не отримує в дитячому закладі.

         Зранку дитину не потрібно годувати, тому що це порушує режим харчування, приводить до зниження апетиту. Але разом з тим дитину приходиться приводить в дитячий заклад рано, йому можна дати вдома склянку кефіру або молока, або якісь фрукти. Одним з найбільш об’єктивних показників правильної організації харчування є нарощування маси тіла.