Що робити коли ваша дитина б'ється

 Вперше зіткнувшись з агресією з боку власної дитини, багато батьків не відразу звертають увагу на це явище. Далеко не всім батькам подобається перспектива виростити з малюка слабака, що не вміє постояти за себе. Але коли укуси, стусани й удари починають міцніти і частішати, причин для хвилювання стає більше. Особливо, якщо дитина б'ється не тільки у дворі з однолітками, а й з власними батьками.

Розберемо декілька найбільш частих ситуацій, щоб зрозуміти, чому маленька дитина б'ється і як його відучити від цього заняття.

 1.Бійки між дітьми. Це явище можна спостерігати як у дворі власного будинку, так і в дитячому садку. Якщо ви дізналися про агресію вашого малюка від сторонніх людей, бабусь, мам або вихователів, варто поговорити з тими, хто був безпосереднім свідком бійки. Потім вислухайте версію своєї дитини. Якщо ваше чадо чітко розповідає, з якої причини почалася бійка, значить він, швидше за все, правий. Але якщо ви помітили, що він мимрить і не може дати зрозумілої відповіді – значить, він не усвідомив, що сталося, і не надав належного значення ситуації.

У дошкільному віці будь-яка дитина б'ється з двох причин:

  • демонстрація власної сили;
  • бажання привернути до себе увагу або викликати необхідну реакцію.

В обох випадках мова йде про невірно обрані малюком способи адаптації в соціумі. Відібрана іграшка, спосіб захиститися від однолітків і багато інших причин щодня змушують малюка вдаватися до допомоги власної сили.

Як відучити дитину битися в цьому випадку? Якщо на вашого малюка почали скаржитися через його агресію, варто звернути на це увагу і постаратися з'ясувати чого він хотів домогтися за допомогою кулаків. Поясніть дитині, що до своїх ворогів потрібно ставитися трохи інакше. Але, ні в якому разі не сваріть дитину, інакше ви теж потрапите в його список ворогів. А ще краще – запишіть малюка у спортивну секцію, щоб його енергія йшла в мирне русло.

2. Дитина б'ється з батьками. Таке явище зустрічається майже в кожній родині. Якщо і ви стали жертвою неодноразових замахів з кулаками і зубами, простежте за тим, після чого вони починаються.

Дуже часто причиною того що маленька дитина б'ється з рідними, є відповідна реакція на їхню ж агресію. Якщо батьки кричать на малюка, лають його, карають або надмірно контролюють кожну його дію, то найчастішою відповіддю дитини будуть саме кулаки.

Друга причина полягає в тому, що будь-яку бійку з рідними дитина сприймає як гру. Ось він ударив когось із близьких; після цього – образа, сльози, примирення і дружній поцілунок. І малюк знову і знову проробляє ті ж самі дії, щоб зрозуміти, яка реакція дорослих таки є правильною. Як правило, це відбувається в самому молодшому віці, коли дитя ще не усвідомлює, що він заподіює батькам біль.

Як же в цьому випадку відучити, наприклад, однорічну дитину битися? Постарайтеся бути не надто агресивними по відношенню до малюка. Його спроби вас вдарити, припиняйте мовчки, без єдиного крику. Велике значення має і поведінка оточуючих родичів. Наприклад, якщо малюк вдарив маму, їй потрібно мовчки піти і показати йому, що вона ображена, а хтось із родичів повинен підійти до неї і почати її втішати, не звертаючи уваги на малюка. Тоді він почне замислюватися, чому шоу не вдалося, і що він такого зробив.

3. Негативний вплив агресивних мультиків і телевізора – ще одна причина, результатом якої стає те, що дитина б'ється. Що робити в цій ситуації? Як правило, свою агресію малюк спрямовує на всіх навколо, вся його діяльність являє собою руйнування. Сама дитина пояснює свої дії просто: «Я злий». Це відбувається під впливом негативних персонажів казок та мультиків. Зовсім забороняти малюкові дивитися те, що йому подобається, не варто. Але вкрай необхідно навчити малюка розрізняти добро і зло і пояснити йому, що злим з оточуючими бути не можна.

Дитина-забіяка – це явище, яке можна швидко виправити. Гнучка дитяча психіка піддається будь-якій корекції. Єдина і головна задача батьків – набратися терпіння і навчити малюка висловлювати свої негативні емоції в соціально-прийнятній і безпечній формі.