Перша допомога при опіках окропом


  


Опік - гостре ураження шкірних покривів і тканин під ними. Травма трапляється від опромінення, ураження електричним струмом, хімічними засобами, після температурного впливу. Вдома найчастіше трапляються опіки окропом. Якщо це сталося, діяти треба негайно, оскільки від цього залежить глибина і площа ураження, а також термін відновлення.

Якщо це незначне пошкодження, першу допомогу при опіку руки окропом можна надати самостійно, але при серйозних ураженнях (опіках 3-4 ступеня) слід довіритися лікарям. Ні в якому разі не можна відкривати пухирі, оскільки це загрожує інфікуванням тканин. Заборонено присипати опіки крохмалем, обробляти рану рослинною олією, йодом і іншими спиртовмісними рідинами. Все це може тільки посилити біль і уповільнити загоєння. При особливо глибоких опіках, коли в рану потрапили забруднення і фрагменти одягу, не варто намагатися очистити рану самостійно, а потрібно дочекатися приїзду медиків.

Основні етапи надання першої допомоги при опіках окропом

У перші хвилини після травми потерпілий панікує, знаходиться в розгубленості і шоковому стані. І йому і оточуючим потрібно швидко діяти і в правильній послідовності виконувати основні правила першої допомоги при опіку окропом:

1. Зніміть мокрий одяг, найнебезпечніша тканина - синтетика. Не варто боятися порвати тканину, позбавлятися від неї потрібно в перші ж секунди - рвати, різати ножицями, намагаючись не зачепити пухирі, що з'явилися.
2. Уражену ділянку помістіть під середній напір холодної води з-під крана. Можна наповнити ємність відповідного розміру, якщо потрібно остудити кисть або стопу. Вода зменшить больові відчуття, знизить набряклість, охолодить найближчі до травмованого місця тканини.
3. Через 15 хвилин промокніть пошкоджену ділянку безворсовою серветкою, накладіть стерильну пов'язку. Зафіксуйте пов'язку бинтом або пластирем. Останні не повинні натирати і тиснути, особливо при наявності пухирів.
4. Якщо опіки великі і глибокі, допустимий прийом знеболюючих.

Коли потрібна лікарська допомога при опіку окропом

Чим швидше нададуть першу допомогу при опіках окропом, тим сприятливішим буде прогноз. Важливо в першу чергу оцінити ступінь ураження шкіри. Лікарі виділяють 4 ступеня опіку, у кожної з яких є свої характерні ознаки. Знаючи їх, можна визначити серйозність проблеми і діяти відповідним чином.

            Ступені опіку: 

I -   Для опіків окропом першого ступеня характерним є ураження тільки верхніх шарів шкіри, що супроводжуються почервонінням і невеликим набряком.

II -  Друга ступінь супроводжується появою пухирів, заповнених мутною рідиною. Пацієнт може відчувати сильні больові відчуття. При правильному наданні першої допомоги рубців та інших змін шкіри, як правило, не залишається.
III - При опіках третього ступеня уражається не тільки шкіра, але і м'язова тканина. Пухирі наповнюються кров'ю, людина відчуває сильний біль, може розвинутися шок. При опіках третього ступеня потрібно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. Лікування проходить в умовах стаціонару.
IV - Четверта ступінь при опіках окропом зустрічається рідко. Це глибоке ураження шкіри і м'язової тканини аж до кісток з обвуглюванням останніх. Стан дуже важкий і вимагає негайної госпіталізації.

Першу допомогу в домашніх умовах при опіках окропом можна надати при I і II ступенях ураження, коли пошкоджено до 1% від площі тіла (це ділянка розміром не більше долоні). Виняток - опіки обличчя, стоп і статевих органів. Навіть при легкому ураженні тут можуть формуватися рубці. Якщо опік на перший погляд можна віднести до III - IV ступенів, потрібно без зволікання викликати бригаду швидкої допомоги.

Своєчасне і кваліфіковане надання лікарської допомоги допоможе значно поліпшити стан хворого, знизити або попередити ризик інфікування, а також значно прискорити відновлення тканин.

Чого точно не слід робити?

Маючи намір надати першу допомогу при опіках окропом в домашніх умовах, потрібно раз і назавжди запам'ятати, чого ні в якому разі робити не можна. Неправильна обробка рани викликає зворотний ефект, погіршує стан, веде до ускладнень. У домашній аптечці кожного повинні бути засоби швидкої допомоги при опіку окропом, і добре, якщо вони не знадобляться, в іншому випадку вдасться відразу зреагувати.

Заборонено:

  • змащувати обпечену шкіру маззю, олією і жиром. Це веде до інфікування тканин;
  • обробляти опік йодом, спиртом, марганцовкою. Спиртовмісні засоби тільки підсилюють біль, а не допомагають;
  • прикладати лід. Крім обмороження тканин, ніякого ефекту не буде;
  • проколювати пухирі.

Викликати лікаря потрібно відразу, якщо розмір опіку більше долоні у дорослої людини; якщо через 2 дні виявляються ознаки інфікування тканин; а також при опіках 3-4 ступеня.