Перша допомога при непритомності


  

Непритомність — раптова короткочасна втрата свідомості, що пов'язана з дефіцитом кровопостачання головного мозку внаслідок серцевої та дихальної недостатності.

Причинами непритомності можуть бути різкий біль, швидка крововтрата, сильне хвилювання і т.д. Фізіологічною причиною непритомності вважають тимчасове порушення судинного тонусу, відтік крові від головного мозку й падіння артеріального тиску.

За декілька хвилин або й секунд до падіння з’являються провісники непритомності. Це блідість шкірних покривів, запаморочення, потемніння або мелькання «комашок» в очах, дзвін і шум у вухах, нудота. Людина непритомніє й падає. На чолі виступає холодний піт, подих поверхневий, сповільнений, пульс частий, слабкий, руки й ноги холодні. Найчастіше непритомність триває не більше трьох хвилин. У більшості випадків при цьому зберігаються реакція зіниць на світло та пульс на сонній артерії.

Для надання першої допомоги при непритомності, насамперед, необхідно розстебнути комір, пояс і послабити все, що стискує подих, укласти хворого, піднявши ноги, відкрити вікно, кватирку, при необхідності — винести на повітря й покласти так, щоб голова була нижче тулуба. Слід окропити обличчя хворого холодною водою, а до ніг прикласти грілку й дати йому вдихнути нашатирного спирту на ватці. Не слід після непритомності швидко вставати, тому що можна знову знепритомніти. Корисно дати хворому в цей час міцного чаю або кави, валеріанових крапель або трохи вина.

Якщо непритомність не проходить більше 15 хвилин або хворий знову непритомніє, то слід запідозрити можливість внутрішньої кровотечі, інсульту або коматозного стану й вжити заходів щодо транспортування захворілого в стаціонар.

Слід пам'ятати, що непритомність – явище протиприродне. Тому після пережитої втрати свідомості звернення до лікаря обов'язкове.

Висновок

Втрата свідомості виникає не просто так, мозок таким чином хоче собі допомогти. Нашим завданням є забезпечити прохідність дихальних шляхів, найкращий варіант для цього – перевести людину у стабільне, бокове, відновлювальне положення. Пам’ятайте, що примусове приведення людини до тями такими способами, як поплескування по обличчю, обливання водою, підняттям на ноги, давати нюхати нашатирний спирт (аміак) – не буде корисним мозку потерпілого, який сам і «вирішив» перевести людину у стан непритомності.