Коронавірусне захворювання 2019 року (COVID-19), обговорення його швидкого поширення та наслідків спричинило  інформаційне перенасичення в суспільстві.

Дорослі відчувають тривогу, дискомфорт, страх за себе, своїх дітей. Цілком природньо та зрозуміло, що і діти можуть опинитися у стані занепокоєння, смутку, стресу. Дітям може бути важко усвідомити те, що вони бачать в Інтернеті або по телевізору, чують від інших людей. Тому відкрите обговорення з дітьми та підтримка з вашого допоможуть їм зрозуміти ситуацію, зробити правильні висновки та дії.

  1. Говоріть з дитиною, слухайте та відверто відповідайте на запитання. Почніть із того, щоб запропонувати поговорити про цю проблему. Дізнайтеся, що саме діти вже знають, і дозвольте їм визначити напрямок розмови.  Переконайтеся, що ви перебуваєте в безпечному середовищі, і дозвольте дитині говорити без обмежень. Допомогти почати розмову можуть малювання, розповіді та інші види діяльності.
  2. Якщо діти ще маленькі та не чули про спалах, можливо, вам не потрібно буде піднімати це питання – просто скористайтеся можливістю нагадати їм про корисні гігієнічні навички.
  3. Найголовніше – не мінімізуйте і не уникайте їхніх побоювань. Визнавайте почуття дітей та запевніть їх, що за ці речі природно відчувати страх. Покажіть, що ви слухаєте, приділяючи всю свою увагу, і дайте їм усвідомити, що вони можуть поговорити з вами та своїми вчителями, коли захочуть.
  4. Діти мають право на правдиву інформацію про те, що відбувається у світі, але дорослі також несуть відповідальність за те, щоб захистити їх від стресу. Використовуйте мову, відповідно до  віку, спостерігайте за реакцією та будьте чутливі до рівня їхньої тривоги.
  5. Запевніть, що все буде добре. Коли ми бачимо безліч хвилюючих сюжетів на телебаченні чи в Інтернеті, іноді може здаватися, що криза нас оточила. Діти можуть не розрізняти зображення на екрані та особисту реальність навколо себе; вірити, що їм загрожує небезпека. Але ви можете допомогти дітям впоратися зі стресом, створивши для них можливість пограти і відпочити, коли є така нагода. Дотримуйтесь регулярних процедур і розкладу у нових умовах, наскільки це можливо, особливо перед сном.
  6.  Поясніть, як захистити себе та своїх друзів. Один з найкращих способів уберегти дітей від коронавірусу та інших захворювань – це просто заохочувати їх регулярно мити руки. Ви також можете показати дітям, як прикривати обличчя під час кашлю чи чхання згином ліктя; акцентувати увагу на тому, що краще не перебувати надто близько до людей, у яких є симптоми, і попросити негайно  повідомити, якщо з`явилися лихоманка, кашель або ускладнене дихання.
  7.  Дбайте про себе. Ви зможете краще допомогти своїм дітям, якщо будете піклуватися про себе. Діти бачать, як дорослі реагують на новини, тому для них важливо розуміти, що ви спокійні та не панікуєте. Якщо ви відчуваєте занепокоєння або  засмучені, знайдіть час для себе і зверніться (у ситуації, що склалася, дистанційно) до інших родин, друзів та людей у вашій громаді, яким ви довіряєте. Приділіть трохи часу заняттям, які допоможуть розслабитися, покращити настрій, самопочуття, відновити сили.
  8.  Обережно закінчуйте розмову. Важливо знати, що ви не залишаєте дітей у біді. Коли ваша розмова завершується, спробуйте оцінити рівень їх тривожності: мову тіла, тон голосу, дихання тощо.

Нагадайте своїм дітям, що можна у будь-який час говорити з вами на будь-які теми; що ви піклуєтесь про них, слухаєте їх і що вони можуть звернутися до вас, коли відчують потребу та стурбованість.